Pri predaji a kúpe nehnuteľnosti potrebujete viac ako len list vlastníctva

Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti je udalosť, ktorú nezažívate veľakrát v živote. Ide o veľkú investíciu, alebo zhodnotenie majetku a preto je na mieste opatrnosť. Mnohí predajcovia, či kupujúci majú predstavu, že postačí mať aktuálny výpis z katastra nehnuteľností. Pre poznanie skutočného vlastníctva je však potrebné oboznámiť sa so všetkými informáciami a dokladmi týkajúcimi sa predmetnej nehnuteľnosti.

Pozrime sa preto na zoznam potrebných dokumentov, ktoré odporúčame našim klientom pre ich ochranu a bezpečný predaj, či kúpu nehnuteľnosti.

List vlastníctva

Aktuálny list vlastníctva je prvým dokladom, ktorý musíte mať pripravený. Zo skúseností však vieme, že v niektorých prípadoch nemusí obsahovať vždy aktuálny údaj o vlastníctve nehnuteľnosti. Aby ste sa vyhli neskorším právnym sporom pri predaji či kúpe nehnuteľnosti, vždy žiadajte dokladovanie spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti.

Nadobúdacie zmluvy

Aj pri predaji aj pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité mať k dispozícii kúpnu či  darovaciu zmluvu, alebo dedičské rozhodnutie, na základe ktorých vlastník nehnuteľnosť nadobudol. V prípade, že nehnuteľnosť bola dotknutá viacerými prevodmi, je dobré mať k dispozícii tieto zmluvy aspoň 10 rokov spätne.

Kópie katastrálnej mapy

Aktuálne kópie katastrálnej mapy určujú umiestnenie pozemku a nehnuteľnosti.

Znalecký posudok

Aktuálny znalecký posudok je doklad o cene nehnuteľnosti, ktorý vyžadujú banky pri financovaní bývania prostredníctvom hypotéky. Ak však predávate, alebo kupujete nehnuteľnosť prostredníctvom realitného makléra, poraďte sa s ním, ako ušetriť na znaleckom posudku. Niektoré banky, či makléri majú sieť spolupracujúcich znalcov, čo pre vás znamená ušetrený čas a aj financie.

Rodinný dom

Pri kúpe, či predaji rodinného domu nezabúdajte na geometrický plán, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie a stavebné plány. Samozrejme, všetko originály alebo overené kópie.

 

Doklady sú len začiatok

Na prvý pohľad sa zdá, že predaj  či kúpa nehnuteľnosti je jednoduchá záležitosť. Dokumenty, potrebné pre jej predaj či kúpu sú však len začiatok. Čaká vás ocenenie nehnuteľnosti, marketingová podpora, nafotenie domu, bytu, kolotoč obhliadok a všetky právne náležitosti s tým súvisiace.

Z praxe vieme, že každá nehnuteľnosť má svoj vlastný príbeh a jej majitelia a nadobúdatelia rovnako. Realitný maklér tak neraz rieši zložité právne, finančné ale aj rodinné záležitosti a rozplieta komplikované nitky vzťahov, dedičstiev a finančných omylov, či vlastníckych vzťahov, ktoré nakoniec vedú k úspešnému financovaniu a predaju, či kúpe vysnívanej nehnuteľnosti.

Ak teda plánujete predaj, či kúpu nehnuteľnosti, obracajte sa na odborníkov – realitných maklérov a spoľahlivých finančných poradcov, ktorí vám ušetria nielen množstvo času, ale v neposlednom rade aj peňazí. Loyalters je pre vás takýmto partnerom. Naše skúsenosti a profesionalitu budujeme viac ako 8 rokov. Postaráme sa o financovanie a poistenie vašej nehnuteľnosti, ale aj o jej predaj, či vyhľadanie vhodného kupcu.

Loyalters – všetko pokope na jednom mieste. Financie – Investície – Reality.